BK-46 tuplavoittoon kotihallissa

Karjaalla pelattiin miesten ja naisten liigaottelut Siuntiota vastaan. Kotijoukkue oli parempi molemmissa peleissä.

BK-46:n ja SIF:n lauantainen välienselvittely miesten liigasarjassa oli saanut paikalle yli 600 fanaattista käsipallon ystävää Karjaan Sisu Areenalle.

Ottelun ensimmäinen puolikas oli tasaista kamppailua ja puoliajalle lähdettiin kotijoukkue BK-46:n maalin johdossa, 14-13. Siuntiolle sattui oma musta hetki heti toisen puoliajan alkuun, kun ensimmäisen kahdeksan minuutin aikana karjaalaiset pistelivät palloa Siuntion verkkoon seitsemän kertaa, onnistuen itse maalinteossa vain kerran. 

Loppua kohden Siuntio kuroi välimatkaa umpeen, mutta aika loppui kesken, ja ottelun loppulukemiksi kirjattiin maalin ero kotijoukkueelle, 29-28.

Maalivahdit, BK-46:n Bogdan Klepa sekä Siuntion Rony Leven olivat huippuvireessä, torjuen molemmat 22 kertaa.

Naisten vastaava ottelu oli tasaista puurtamista pelin viimeiselle kymmenelle minuutille asti tilanteeseen 21-21. Kotijoukkueen loppunykäisy oli kuitenkin liikaa Siuntiolle ja viimeisen kymmenen minuutin aikana tehdyt kahdeksan maalia, varmistivat selkeän 29-22 voiton ja kaksi sarjapistettä. 

 

Miesten ottelu BK-46 vs. SIF 29 – 28 (14 – 13)

Parhaat maalintekijät: Maksym Biegal 7, Ott Varik 7,  Jan Hagman 7, Topias Laine 6
Torjunnat: Rony Leven 22, Bogdan Klepa 22
*** Maksym Biegal
** Rony Leven 
* Andreas Rönnberg

Ottelun tilastot (SKPL)

 

Naisten ottelu BK-46 vs. SIF 29 – 22 (15 – 13)

Parhaat maalintekijät: Madeleine Lindholm 6, Pernilla Karlsson 6, Emilia Holmberg 5, Sirja Lassinharju-Heinonen 5
Torjunnat: Roosa Penttinen 9, Linda Österholm 8, Johanna Terlinden 4,
*** Linda Melanen
** Mathilda Sandblom
* Johanna Terlinden

Ottelun tilastot (SKPL)

 

Radio

Siirry työkalupalkkiin